کد خبر: 139

چه بر سر ما آمده که از مسجد فقط اسم مکانش را فهمیده‌ایم؟!

مساجد جوان یا جوانان مسجدی

حال چه بر سر آن آمده که از آن فقط اسم مکانش باقی مانده است؟! و یا بهتر بگویم چه بر سر ما آمده است که از مسجد فقط اسم مکانش را فهمیده‌ایم. تنها فهمیده‌ایم مسجد محل سجده بودن است و اهمیت نماز خواندن در آن به گوشمان رسیده و لاغیر…
مساجد جوان یا جوانان مسجدی

مسجد؛ اسم مکانی است که زمانی خواستگاه اول مسلمین بوده و همه‌ی امورات کشوری و لشکری و حکومت‌داری در آن اداره و برنامه‌ریزی می‌شده است…

مسجد اسم مکانی است که مهد تمدن و تفکر و فرهنگ اسلام بوده است…

مسجد اسم مکانی است که محل تجمع مسلمانان و رفع مشکلات آنان بوده است…

حال چه بر سر آن آمده که از آن فقط اسم مکانش باقی مانده است؟! و یا بهتر بگویم چه بر سر ما آمده است که از مسجد فقط اسم مکانش را فهمیده‌ایم. تنها فهمیده‌ایم مسجد محل سجده بودن است و اهمیت نماز خواندن در آن به گوشمان رسیده و لاغیر…

نه معنی و مفهوم نماز و نه اهمیت مسجد و وظایمان در قبال آن را فهمیده‌ایم؛ آن جاست که امام خامنه‌ای می‌گویند «اقامه نماز چیزی فراتر از گزاردن نماز است»؛ یعنی فقط  همین نیست که کسی بیاید و نماز بخواند، بلکه باید در جهت و سمت نماز به راه افتد و دیگران را نیز به راه اندازد.

مسجدی بودن نعمتی است که خداوند به هریک از ما عظا کرده، اما ما آیا حق آن را ادا کرده‌ایم؟ چقدر مسجد و حضور جوانان برای ما مساله بوده است؟ به قول بزرگی «ما باید در امر نماز و مسجد غیرتی باشیم، یعنی وقتی دیدیم مسجد خلوت است، فشار خون ما بالا بیاید» و حال که سری به مساجد می‌زنیم نه تنها جوانی در آن به چشم نمی خورد بلکه اقشار دیگر مردم هم گرایشی به حضور در مسجد ندارند و خوشحال از این هستیم که مسجدی به وسعت و قیمت یک شهر ساخته‌ایم ولی به اندازه یک خانواده کوچک روستایی در آن جمعیت نداریم!

از مهمترین نکاتی که باید محور برنامه‌ریزی‌های مساجد قرار بگیرد توجه به قشر نوجوانان و جوانان است. اگر میزان معرفت جوانان به آموزه‌های دینی و زلال معارف دین از رشد مطلوبی بهره‌مند باشد، شخصیت دینی آنان به گونه‌ای شایسته شکل خواهد گرفت و اما اگر خدای ناکرده از تربیت لازم برخوردار نباشند زمینه اصلاح جامعه فراهم نخواهد شد. بدون شک مسجد مهمترین مکانی است که باورهای دینی و روح خداجویی را در اعماق وجود جوان شکل می‌دهد و لازم است راهکارهای جذب جوانان به مساجد شناسایی شود، مورد اهتمام قرار گیرد تا رفته رفته زمینه‌های حضور فعال‌تر جوانان در مساجد فراهم شود.

مراسم اعتکاف نمایشی از شکوه و زیبایی حضور جوان در مسجد و عبادت اوست؛ نمایشی که خود خداوند به دیدنش مباهات کرده  و فرشتگان را به نظاره این زیبایی دعوت می‌کند: «بنده ام را بنگرید. براى من، خواسته‌هاى نفْس خود را کنار نهاده است.» (کنز العمّال : ج ۱۵ ص ۷۷۶ ).

و آیا شایسته است با نحوه رفتار خود و از طرفی دیگر بی توجهی‌هایمان به جوانان؛ فرشتگان را از نظاره چنین نمایشی محروم سازیم؟!

 

محسن ذوالفقاری

مرتبط ها
یادداشت
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.