کد خبر: 178

در نشست بررسی قرابت های فرهنگی مردم ایران و عراق مطرح شد:

فکر و ایدئولوژی مقاوت و ولایت فقیه در عراق گسترش یافته است

نشست تخصصی «بررسی قرابت های فرهنگی میان مردم ایران و عراق» با سخنرانی آقای محمد باقر حکیم، کارشناس مسائل عراق، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در این دانشگاه برگزار شد.
فکر و ایدئولوژی مقاوت و ولایت فقیه در عراق گسترش یافته است

به گزارش خبرگزاری فارس نشست تخصصی بررسی قرابت های فرهنگی میان مردم ایران و عراق به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) و با سخنرانی آقای محمد باقر حکیم، کارشناس مسائل عراق، در روز چهارشنبه 12آبان 1395 در این دانشگاه برگزار شد.

محمدباقر حکیم در این نشست با تاکید بر ظرفیت بالای گسترش روابط فرهنگی میان ایران و عراق، مواردی از قرابت های فرهنگی مردم این دو کشور را برشمرد.

 

وی در ابتدا به سه ناحیه کشور عراق اشاره کرد و افزود:

کشور عراق به سه ناحیه تقسیم می شود: 1) ناحیه‌ی شمالی (اقلیم کردستان): دهوک، سلیمانیه، اربیل، کرکوک (که حاکمیت این استان به دلیل دارا بودن ذخایر سرشار نفتی، هم برای دولت مرکزی و هم برای اقلیم کردستان بسیار مهم است.)

 2- ناحیه‌ی مرکزی (اعراب اهل تسنن): شامل دیالی، صلاح الدین ، نینوا ، الانبار و بغداد

·       تعداد شیعیان در بغداد بیشتر از اهل سنت است.

·       شمال نینوا و دیالی را کردهای و اقلیت ها تشکیل می دهند.

 3) ناحیه‌ی جنوبی (شیعیان): شامل استان های بصره، نجف، کربلا و.... که همگی شیعه نشین هستند.

·       تعداد کمی از اهل سنت در بصره زندگی می کنند .

این کارشناس مسائل عراق بیان داشت: بعد از سال 2003 ائتلاف بین المللی با رهبری آمریکا از جنوب عراق وارد شد و کل این کشور را تصرف کرد و پس از آن وقایعی رخ داد از جمله انتصاب حاکم نظامی به نام پل برمر .کشور آمریکا با هدف تشکیل عراقی لیبرال - دموکرات، و ایجاد الگویی برای سایر کشورها در منطقه غرب آسیا برای رسیدن به خاور میانه ای نو وارد این کشور شد .  

وی افزود: یکی از چالش ها‌ی دولت آمریکا در بدو ورود به عراق تشکیل گروه های مقاومت در بین اهل سنت و شیعیان  بود.

 

1 – گروه های مقاومت شیعیان به رهبری سید مقتدی صدر و بنام جیش المهدی در شال 2003 تاسیس شد و ماموریت خود را اخراج اشغالگران معرفی کرد

2- گروه های مقاومت اهل سنت : اهل سنت که خود را بازنده سیاسی می دانستند با 2 ماموریت گروه های مقاومتی خود را تاسیس کردند

·       مبارزه با نیروهای اشغالگر و اخراج آن ها

·       تضعیف حکومت شیعیان در عراق و هدف قرار دادن مردم بی گناه شیعه و ایجاد ناامنی در جهت تضعیف حکومت

محمدباقر حکیم سپس قرابت های فرهنگی میان ایران و عراق را برشمرد. وی «مرز جغرافیایی» را یکی از این عوامل دانست و افزود: عراق بیشترین مرز را با ایران دارد و با وجود قومیت های مشترک در دو طرف مرز عراق و ایران می تواند عامل گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور باشد.

سپس از «معاودین» بعنوان یکی دیگر از عوامل نزدیکی مردم ایران و عراق یاد کرد و بیان داشت: معاودین همان عراقی های مقیم ایران هستند که در جریان مهاجرت های سه گانه هم اکنون در ایران زندگی می کنند و می توانند عامل گسترش روابط فرهنگی میان میان قشر مذهبی باشند.

 

این کارشناس مسائل عراق سپس به «مشترکات مذهبی بین ایران و عراق» اشاره کرد و افزود: از 36 میلیون نفر جمعیت عراق 60 درصد آن ها شیعه هستند که این خود باعث افزایش ارتباط فرهنگی بین دو کشور می شود و می بایست از این زمینه به بهترین نحو استفاده کرد .

وی خاطر نشان کرد: دشمن به دنبال ایجاد انشقاق میان تفکر انقلابی و تفکر ناسیونالیسم عربی در بین شیعیان عراق می باشد  و با نسبت دادن الحشد الشعبی به ایران قصد دارد میان شیعیان  تفرقه بیندازد اما در سال 2014 با تشکیل شدن الحشد الشعبی ، پشتیبانی های جمهوری اسلامی ایران ،  حضور حاج قاسم سلیمانی و شهادت شهید تقوی، تفکر شیعیان عراق نسبت به جمهوری اسلامی ایران عوض شده و به نوعی جمهوری اسلامی ایران را شریک اصلی  خود می دانند.

محمدباقر حکیم سپس به «زبان دینی یکسان بین ایران و عراق» اشاره کرد و آن را موجب گسترش روابط فرهنگی بین این دو کشور دانست و گفت: آموزش زبان فارسی در شهرهای متعددی از عراق مانند کربلا، نجف، بغداد و بصره بسیار گسترش یافته است و متقابلاً زبان عربی نیز در ایران در حال گسترش است.

وی «فکر و ایدئولوژی مقاومت، ولایت فقیه» را از دیگر عوامل نزدیکی مردم ایران و عراق دانست و افزود: فکر و ایدئولوژی مقاومت و ولایت فقیه در عراق گسترش یافته است. او تشکیل الحشد الشعبی را از نشانه های گسترش این تفکر در عراق دانست و خاطر نشان کرد: الحشدالشعبی از گروه های مختلفی مانند بدر، عصائب اهل حق، کتائب حزب الله، نجباء و... تشکیل شده است. تفکر این گروه ها نسبت به آینده جنگ با داعش این است که پس از رهاسازی عراق، در کشورهای مجاور به جنگ با تکفیری ها خواهند پرداخت. البته این نظر از طرف برخی علمای بزرگ شیعه عراق رد شده است اما بطوری کلی گروه الحشد الشعبی مبارزه فرامرزی را ماموریت خود معرفی کرده است.

حکیم سپس به جایگاه مقتدی صدر در ایدئولوژی مقاومت و ولایت فقیه اشاره کرد و بیان داشت: نظر مقتدی صدر نسبت به مقاومت، ایران و ولایت فقیه از پنجره عرب ناسیونالیسم عراقی می گذرد؛ با این وجود قشر عظیمی( 3میلیون) از مردم عراق به پشتوانه خانواده صدر طرفدار مقتدی هستند. این درحالی است که شهید محمدباقر صدر در یکی از معروف ترین جملات خود می گوید: ذوبوا فی الخمینی کما ذاب الخمینی فی الاسلام (در امام خمینی ذوب شوید، چراکه او در اسلام ذوب شده است). این مبنای تشکیل تفکر انقلابی توسط شهید محمدباقر صدر در عراق است. شیعیان عراق شهید محمدباقر صدر را اسطوره شیعه می دانند.

 

وی همچنین «مظلومیت های مشترک» را یکی دیگر از این عوامل دانست و افزود: مظلومیت های مشترک میان مردم ایران و عراق سبب قرابت های فرهنگی بین مردم این دو کشور شده است. مردم هر دو کشور از طرف صدام مورد ظلم قرار گرفته اند. صدام شیعیان عراقی را محدود در دو انتخاب می گذاشت ،اعدام یا جنگ با ایران. که برخی از شیعیان عراق در جنگ، بخاطر عدم رویارویی با ایران، خود را تسلیم می کردند و بعد به توابین معروف شدند و در بین سپاه بدر جنگ بر ضد حزب بعث را آغاز کردند.

محمدباقر حکیم خاطر نشان کرد: برخی از مردم شیعه عراق آمریکا را بعنوان ناجی خود می دانند چراکه آمریکا صدام را از بین برد و منشأ رفاه مادی در مواردی مانند اینترنت، ماهواره و... بوده است. این عوامل چهره آمریکا در عراق را موجه جلوه داده است اما نباید از بلاهای که آمریکا بر سر عراق آورده است غافل با شیم و می بایست رد پای آمریکا را در عقب ماندگی عراق برای شیعیان و کل مردم عراق تبین کرد.

 

در پایان این کارشناس مسائل عراق جهاد سازندگی، جشنواره عمار و گروه های جهادی را از الگوهای موفق جمهوری اسلامی دانست و گسترش این الگوها در عراق را بسیار مطلوب دانست. وی همچنین بر لزوم استفاده از هنر توسط جوانان حزب اللهی در عراق تاکید کرد و هنر موجود در عراق را هنری سکولار دانست.

مرتبط ها
یادداشت
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.