کد خبر: 256

خلاصه سخنرانی حجت الاسلام پناهیان شب ششم محرم، هیات میثاق با شهدا

چیزی که باعث می شود انسان به همه دوست داشتنی هایش نرسد پرداختن بیش از حد به یکی از دوست داشتنی هاست،ولی انسان باید از هر دوست داشتنی به اندازه کافی لذت ببرد.
خلاصه سخنرانی حجت الاسلام  پناهیان شب ششم محرم،  هیات میثاق با شهدا

خلاصه سخنرانی حجت الاسلام  پناهیان شب ششم محرم،  هیات میثاق با شهدا؛

چیزی که باعث می شود انسان به همه دوست داشتنی هایش نرسد پرداختن بیش از حد به یکی از دوست داشتنی هاست،ولی انسان باید از هر دوست داشتنی به اندازه کافی لذت ببرد.
بندگی کردن به خاطر پاداش باعث غرور و عجب افراد می شود و به فرموده پیامبر گناه کردن این افراد بهتر از عجب داشتن آن ها نسبت به ترک گناه است.
انسان باید در ابتدا احتیاج و نیاز خود به دین را درک کند،سپس به عبادت بپردازد. در این صورت انسان شیرینی ایمان را درک می کند. ولی اگر احساس بی نیازی کند نمی تواند حقیقت ایمان را درک کند.البته ترک عجب نیز بسیار سخت است.
 ما اصرار نداریم آموزش و پرورش به افراد دین بیاموزد. بلکه آموزش اسلامی آن است که انسان ها را با همه خواسته ها و نیازهایشان آشنا کند. و نمی توان برای شخصیتی که این ویژگی ها را کامل دارد نمونه ساختگی به وجود آورد.
یکی از راه های رشد دادن کودک نشان دادن نیازهایش به اوست.
حیات یعنی رسیدن به همه دوست داشتنی هایی که نیاز مند آن ها هستیم و این قسمتی از صفای باطن است.
برای رسیدن به ایمان اولین گام متقی بودن است و انسان مطابق الهام فطری الهی می تواند دین داری کند.
ایمان یعنی بپذیریم که خواسته ها و نیاز های ما جوابی از غیب دارند.این مانند یک حس خوب بعد از عطش می باشد که اولین اثر آن حس آرامش است. در روایتی از امام صادق(علیه السلام) آمده که آرامش یعنی ایمان.در روایت دیگر آمده قلب انسان بی تاب است تا هنگامی که ایمان پیدا می کند و سپس آرام می شود.آرامش یکی از جلوه های ایمان است که جلوه های دیگری نیز دارد.
اگر انسان بخواهد سطح مادی و پایین بیرون آمدن از نیازهای روز مره را تجربه کند یکی از راه کار هایش مطالعه دعای عرفه است.
قرآن فرموده: چنانچه کسی با ایمان به عمل صالح دست بزند به حیات طیبه دست پیدا می کند.و مطابق این آیه انسان دارای دو حیات است که بتهم تفاوت دارند مثلا در حیات طیبه ترس مومنین از این است که نتوانند شکر خدا را به جا بیاورند و محبتش را جبران نمایند همچنین جهنم این افراد عذاب نیست بلکه فراق از خداست.این کمبود خوف کمبود وحشتناکی است.
ایمان از نیاز به خدا،حیات برتر و اولیای خدا آغاز می شود.و کم کم با صفا پیداکردن دل انسان به یک نیاز توجه بیش از حد نمی کند واگر به این نقطه برسیم با یک تلنگر و آیه ایمان به قلب ما وارد خواهد شد.و این نشانه برای هرکس متفاوت است.‌

بسیج دانشجویی دانشگاه امام‌صادق(ع)

مرتبط ها
یادداشت
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.