تاریخ : 08/اسفند/1395 - 14:41
کد خبر : 217
سرویس خبری : نشریه فتح
 

انقلاب خمینی، انقلاب ما!

انقلاب خمینی، انقلاب ما!

قرائت حضرت روح‌الله از اسلام و نسبت ما با اسلام و دین‌داری

انقلاب خمینی، انقلاب ما!

قرائت حضرت روح‌الله از اسلام و نسبت ما با اسلام و دین‌داری

دال و هسته مرکزی اسلام ناب، همان چیزی است که حضرت روح‌الله در پیام 15 اردیبهشت 1323 فرموده‌اند: قیام لله. آری سرمنزل اول و ابتدای مسیر نه تنها اسلام ناب که انسانیت قیام است. قیام و حرکت علیه نفس خود و پس از آن علیه زشتی‌ها، نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌ها در ساحت فردی و اجتماعی.

مؤلفه‌های مختلفی را امام در زمان‌های مختلف به عنوان چارچوب‌های اسلام ناب مطرح نموده‌اند که بازخوانی آن‌ها در سی و هشتمین سالگرد انقلاب لازم و واجب است؛ چرا که اگر ملت ایران از مسیر و راه امام منحرف شود، سیلی سختی خواهدخورد.

عدالت‌خواهی و ایستادن در برابر طواغیت، چه در ساحت فردی و چه جمعی، تنها در بعد سیاسی معنا ندارد بلکه ایستادن در برابر طاغوت‌های اقتصادی، فرهنگی و دینی در جامعه اسلامی ضروری است. عدالت‌خواهی و مطالبه‌گری آحاد مردم و مسئولان، مانع از تجمیع ثروت‌های حرام و نجومی خواهد شد. هنوز فزارهای نامه سی و یکم نهج‌البلاغه که در رفتار حضرت روح‌الله  متجلی بود در گوشمان طنین‌انداز است: «أحبِب لِغیرک ما تحبّ لنفسک». سوال اینجاست که اگر این اصل در جامعه اسلامی اجرا گردد آیا بازهم شاهد اختلاف طبقاتی‌های فاحش خواهیم بود؟

اصل دیگر در اسلام ناب مبارزه با اشرافیت و ساده‌زیستی مسئولان است. تمام توبیخ امیرالمؤمنین نسبت به «عثمان بن حنیف» از آن جهت بود که به عنوان کارگزار حکومت اسلامی بر سفره‌ای حاضر شده‌بود که در آن خبری از مستضعفین و محرومین نبود. آقایان چقدر خودتان را با ملاک‌های اسلام ناب می‌سنجید؟

اصل دیگر در اسلام ناب مبارزه با استکبار است. مبارزه با استکبار تنها به مبارزه با آمریکا به عنوان مهمترین و بزرگترین نماد استکبار در عالم ختم نمی‌شود، بلکه ابتدا در برابر زیاده‌خواهی‌های نفس معنا می‌یابد.

اصل دیگر، مبارزه با عافیت‌طلبی و راحت‌طلبی است و هنوز فرمایش آن یار سفرکرده را فراموش نکرده‌ایم که «آنان که می‌پندارند مبارزه و رفاه‌طلبی با هم جمع می‌شوند، با الفبای مبارزه بیگانه‌اند».آقایان مسئول نمی‌توانید حقوق نجومی بگیرید و در املاک نجومی زندگی کنید و دم از مدیریت جهادی و رسیدگی به محرومین بزنید.

اصل دیگر در اسلام ناب کمک به محرومین و مستضعیفن در سراسر عالم است. در اسلام ناب، افراد از دایره تنگ ملیت بدرآمده و مفهوم امت واحده را متجلی می‌گردانند. آنجاست که سخافت و حقارت شعارهایی پوچ و توخالی عده‌ای مترف در مورد «نه غزه، نه لبنان» نمایانگر می‌شود. کمک به محرومین و مستضعفین از اصول اسلام حضرت روح‌الله است و نشئت گرفته از آن حدیث شریف نبوی که فرمودند: «من أصبح و لم یهتمّ بامور المسلمین فلیس بمسلم»

اصول دیگری نیز در صحبت‌ها و سخنان حضرت روح‌الله در مورد اسلام ناب آمده است که نگارنده، خوانندگان محترم به صحیفه حضرت امام ارجاع می‌دهد. امید آنکه با خواندن و عمل کردن به صخبت‌های آن روح الهی در مسیر بندگی حضرت حق روز به روز به پیش رویم.


کد خبرنگار : 39